29 Aralık 2018 Cumartesi

Buz Temizler. Mikrop, Virüs Gibi Tek Hücreli Ne Varsa


Yağarken elif elif dizeler söyletmiş kar, izlemesi en güzel doğa olaylarından.Şanslıyız ki her kış kâh  az kâh  diz boyu izleme fırsatımız var.Sabahları güneşin ilk ışıklarının vurduğu buzların pırıltısı.Bu, bulunmaz bir güzellik. Yalnızca seyretmekte değil fotoğraflamakta da.Doğanın dört halinden beyaz olanı .
kışDinginliğin göl sularından sonraki toprak üstü hali...Yalnızca kar yağdığında ve tek  senenin belli günlerinde mümkün bu dingin beyaz görüntü. Görebilenlerdeniz neyse ki.
Evet, yürümeyi, araç kullanmayı ne kadar zorlaştırsa da aslında bir nimet buz tutmak. Ne kadar mikrop varsa, virüs varsa siler süpürür.Tek hücreliler, 


koskoca bünyeleriadı "paçavra hastalığı" olan salgınlarla perişan ederler malum.  Ortalık temizlenir kar düştüğünde.  Aklanıp paklanır.Sağlığa kavuşur ortam kar yağınca . Tam da o günlerdeyiz. Salgın yok gerçekten de şu sıra.Salgınların çok olduğu zamanlarda "bu sene kar yağmadı, mikroplar kırılmadı; o yüzden biz kırılır olduk" denilmesi, yakınması çokça duyulur.Neyse ki bu sene kar yağdı çokcasından. Buz güzelliğinde bir  manzaramız var şu sıra.
Mikroplar yani tek hücreli ama bünyeye çok zararlılar  kırıldı mutlak :)Yağdığında tüm ağaçları beyaz bir yüke bürüyen kar, zamanla dökülüp ağaçların yükünü azaltıyor.Kar, her izi belli edendir.Az önce feysbukta paylaştığım bu albüm şimdi de blogumda.
(Her hakkı saklıdır) 


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci),
29.12.2018

Paylaş :

10 yorum:

 1. Güzel manzaralar için editöre tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))))
   Editör sanırım ben oluyorum.
   Bir şey değil.

   Bu güzellikleri paylaşmak da, görüp güzel yorumlar bırakmak da bir güzellik :)))

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Manzara harika gerçekten şu sıralar. Çok güzel ortam beyaz dinginlikte :)

   Sil
 3. Beyazın hakim olduğu bu manzaralar huzur ve mutluluk veriyor gerçekten

  YanıtlaSil
 4. İzlemesi çok güzel.. Huzur veriyor.. Yoğun yağdığı yerlerdekilere kolaylıklar dilerim. Haberlerden izliyorum zorluklarını..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyretmek nefis karlı etraf. Gece de yağmış. Beyaz bütünlüğün
   bozulduğu yerler yamalanmış.

   Kolaylığa gerçekten ihtiyacımız var, sabahın karanlığında ve buzda :)

   Sil
 5. doğada kar ne güzel görüntü oluyooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağarken ayrı güzel. Yerin, tepelerin, ağaçların, çatıların üzerinde örtü gibiyken seyretmek müthiş bir dinlenme. Göz şöleni. Sabaha buz olduğunda zor :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci