2 Mart 2018 Cuma


(Yeşilovalı)
“Durmuş Emmi, Oğlu Ali ve Turist Kız”  adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 02.03.2018

Paylaş :

1 Mart 2018 Perşembe

Buz Tülünden Tünel


Dünkü şiddetli yağmurda su emen toprağın altından yüzeye çıktıktan sonra yağmurun kara dönüşmesi, havanın ayaza çalması sonucunda üstünü kaplayan su donarken oluşan tül gibi incecik kapsülden çıksa da donmaktan kaçamayan solucan.

 Bu sabah, Ankara.

Sabah erken saatlerde çektiğim bu kare, fotoğraf gruplarım ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 01.03.2018

Paylaş :

Zor paylaşım: Suyun doğayı uyandırması; suyun suskunca uyutmasıDün eve dönüşte şiddetli rüzgarla yağan şiddetli yağmurda yine bir şemsiye ters dönüp kullanılmaz oldu. Buralar çok esintili. Uğultusu evde dolanır rüzgârın, öyle kuvvetli eser.

Öyle uzun boylu bir yol da değil; ama adamakıllı ıslatmaya yetecek kadar bir mesafe oldu suyun düştüğü  azıcık yol. Dünya kadar dereli tepeli semt, cadde adı olan Ankara da,  Ankaralılar da suyu sever. Islanmak filan hiç dert değildir biz Ankaralılar için o yüzden. Hem şemsiyeniz olsa da deli gibi esen rüzgârda ters dönüp işe yaramaz hale geldiğinden önünde sonunda kapıdan girdiğinizde hala damlıyor olacaktır o yağmur üzerinizden.

Ayaz çıkmış. Malum Ankara ayazı. Asfalta buzlanma var. Hatta bugün ilk kez gördüğüm iki şeyden biri olan önce şiddetli yağmur derken yağışın hemen kara dönüşmesi sonucu dallardaki yağmur damlaları donmuş. Sanki damlamaktaki bir  su tanesi gibi duruyor donmuş su tanecikleri. Işıl ışıl.  Yenilerde ağarmış gün ışığı vurdukça. Onlar da soğuk bir pırıltı ile parlıyor soğuk havada.
  
  
Yağmur suyu, dereler oluşturdu miniminnacık; yokuş aşağı inen su yay yay dalgalandı. Az daha sörfçüler çıkagelip keyif yapacaktı Ankara caddelerinde, sokaklarında.

Toprak suyu emdikçe dışarı saldığı canlılar oluyor. Yağmur sonrası  asfaltların üzeri kımıl kımıldır bu yüzden. Solucanlar fora etmiştir toprak altından yüzeye.

Dün o müthiş yağmur kara döndü, karanlık bastırınca. Islak yerler bu kez karla kaplandı. Yağmur üstü yar  oldu azığı yani yerin.

Yolların cam gibi buz tutacağı belliydi. Bekliyorduk. Ankaralı olarak bunu hepimiz biliriz, deee…

Ama bilmediğimiz bir şey ile karşılaştım ilk kez!
 
Yağmur sonrası asfaltta soluklanan solucanlara rastlamak ne kadar olağan idiyse, üstündeki yağmur ıslaklığı bir kapsül gibi dondukça kendini çevreleyen o kapsülden kaçmaya çalışsa da  o silindirik, tül gibi incecik buzdan kapsülün hemen yanı başında donuvermiş solucanlara hiç rastlamamıştım. Oldum olası bek bakamam bu canlılara. Ama bu görüntü farklıydı. Bir solucanın kat ettiği yol kıvrımınca, bir solucan çapındaki içi boş halde tünelimsi kapsül ve donmuş solucanlar…
 
Biri, düğüm olmuştu ki daha önce bu canlıları öyle de görmemiştim.

Yağmur, uyuyan doğayı  uyandıran damlalar. Uyanışın su damlaları. Kış sonrası toprağın can suyu. Ama su emmiş toprakta  kalamayıp kendini dışarıya atan solucanlar, tam anlamıyla yağmurdan kaçarken doluya tutulmuşlar. Yani kara. Ve donmuşlar. Buz, ayaz, don ve suskun uyku, kış günü üç halli suyun buz halinin bir gerçeği…
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci),
 01.03.2018, 20:00Paylaş :

28 Şubat 2018 Çarşamba

Gün ışığında yağmur; ay ışığında kar


Günlerdir yağan yağmurun ardından uzun bir aradan sonra kar. bastırdı. Karanlığı puslu hale çevirdi birden.Kar yağışını izlemek bir şans.Neyse ki Ankara şanslı.Eskisi kadar çok yağmasa da karın nasıl olduğunu hiç unutmayacak kadar sık görüyoruz yine de.Elektrik lambalarının altında belirgin olarak seçilen yağış, rüzgârın etkisiyle savrulan kar tanelerinin kadraja sığamayacağı kadar dağınık.Böyle savurtan rüzgâra, böyle savrulan kadar az rastlanıyor; ama yağış da azalıyor giderek.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci),
28.02.2018


Paylaş :

27 Şubat 2018 Salı

Cemre Günleri


Bir esinti, kuvvetlisinden; bir esip tozutmadır gırla gidiyor Ankara'da şu cemre günlerinde.

İyi de oluyor.Ağaçların, bitkilerin yeniden yeşermesi için cansuyu çünkü yağmur.

Damlaların vurduğu camların gerisinden ışıkların bozulmuş hali.
Birkaç dakika önceki bu görüntü, kuru havadaki görüntüyü yansıtmıyor.(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL
(Acemi Demirci),27.02.2018
Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci