13 Nisan 2019 Cumartesi

Onca andan bir an!

Metropolün havasız havasından, beton beton  yayılırken hiç acımayıp yuttuğu mimari özellikli eski evlerden nehirlere mahrum kalmışlıktan uzaklaşıp da kendine has mimarisi olan, merdiven bitişinde, kapı önünde kirişlerin alçak tutulup başın eğilmesi sağlanarak saygının zoraki hale getirildiği hala korunur kalmış, müzeye dönüşmüş bir zamanların yaşam tarzlarını görünce….Hayatın tadı, tuzu ne imiş kareye dönüşüyor.


Battal Gazi Malatya'da çektiğim karelerden ilki, eski evler üzerine bir fotoğraf grubum ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 13.04.2019

Paylaş :

5 yorum:

 1. Eski evleri ben de çok seviyorum. Safranbolu Evlerini unutamam.
  Malatya'da oluşturulan yaşam müzesi harika bir fikir. Keşke her Belediye bu tür girişimlerde bulunsa.
  Sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Çok şirinler. Belki artık yaşamak için feci zorlayıcı kalmış olabilirler; ama görmek, gezmek, fotoğraflamak çok güzel.

   Çok sevimliler :)

   Sil
 2. ay ne güzelmiş diy mi eskiden yaşamak yaaa. dedemin dedesinin de kuşadasında böyle bir konakları var. sit alanında. halen duruyor öyle. o zaman az ev varmış tabii. nüfus da azken hayat ne güzelmiş ne yavaşmış yaa :) evlerde her şey çuval çuval olurmuş. böyle eski evleri görmek çok güzel yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söke'de, Milli Park'ta bir köy var. Taş evli. Bayılırım oranın sakinliğine. Sit alanı. Oralarda bildiğim mimari sit tek ora :)

   Kayıt damlı our Kapadokya'nın eski taş evleri. Babannemin şimdilerde sit alanı olmuş evi çok eski, kemerli, koca kemerli ahır demiri akzamlı tahtadan kocaman kapılı, tandırlı ki içine düştüm, Allahtan yanmıyordu :), yanıbaşında peribacaları olan evlerdendi.

   Evin altı oyulmuş, nereye çıktığı bilinmeyen kilometrelerce Kapadoya'nın yeraltı tünellerinden uzanırdı. Tünel girişi oda gibiydi. Orada çuvallarla, şiniklerle, kilelerle, küplerle unlar, nohutlar, buğday, mercimek, bulgur, un, şeker,turşular, salamuralar, kurutulmuşlar, arpa, gıdalar, tulumlarda, çömleklerde peynir olurdu. Yaz kış soğuktu orası :)

   İyi ki görmüşüm öyle yerleri :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci