17 Haziran 2019 Pazartesi

Duvarında ağaç bitmişti


Aniden karşıma çıkan metruk evin sıvasına, alçısına  dek dökülmiş olsa da   bir zamanlar evin tüm cephesini kaplayan şimdi leke kadar kalmış dışındaki çivit mavi boya o deli rüzgara, yağmura, yıllara dayanıp, ayak direyerek vaktinde evin ne renk olduğunu söylemek ister gibiydi.

Belki bir yüzyıl öncesinin masmaviye boyalı, kıkır kıkır çocuk gülüşlü, şıkır şıkır ışıklı,  ocak üzerinde fıkır fıkır kaynayan tencerelerle  dolu yemek kokulu mutfağı,  kızları, gelinleri, yaşlıları, misafirleri, acılı tatlılı günleri ile capcanlı bir evdi o da mutlaka.

Zamanın dokunmuşluğu, insanlarda ciltleri, elleri kırış kırış ederken artık evin büyük hanımının, büyükbabasının bakımından uzak bahçe de yerinde kalmadığından metruk evin üst kat yan dış duvarında otundan ağacına kök salıp  duvarı  bahçe belleyebiliyor.  Bakımdan uzak yıllar, evlerin boyasını, sıvasını döküyor; ahşaplarını çürütüyor; camlarını tuzla buz ediyor.

Kapısını da  açılmaz kılıyor.

Bugün öğlenden sonra çektiğim bu karem, eski evler üzerine bir  fotoğraf grubumda ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 17.06.2019

Paylaş :

8 yorum:

 1. Ağzı olsa da konuşsa keşke değil mi???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçektende öyle sanırım

   Sil
  2. Gerçekten de öyle. :)

   O ağaç, Ege'nin de Türkiye'nin de endemiği değil. Yakınlarda yani sdoksanlarda ilk Ankara gibi yerlere getirildi, yanılmıyorsam güney Amerika'dan.

   Yaprağı bile düşse yeni fidan bitiyor, kökten, dipten hep yeni filiz sürüyor, hemen boylanıyor. Ancak o kadar arsız ki kesseniz de kökleri yeniden bir yerlerden fıskırıyor. Bu da hangi bölgeye dikilirse o bölgenin kendi endemiklerini ve faydalı ağaçlarını, çamlarını yok eden bir şey olduğundan vazgeçildi, artık dikiilmese de ben bu ağacı yakın başka ülkelerde bile gördüm. Çünkü çok arsız, her şekilde yetişiyor her yerde.
   :)

   Sil
 2. :)
  Keşke!
  Yazacak yüzlerce öykü dinlemeyi çok isterdim.

  YanıtlaSil
 3. ah de mi yaa neler yaşandı kimler yaşadı acabaa. duvarlarda sesleri saklıdır belkiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duvarlardaki saklı sesleri çekemedim. Ama...
   Öyküsünü yazabilirim :)

   Bir keman filmi vardı. Eski. En sevdiğim filmlerden. En az yüz yıllık belki daha fazla kırmızı bir kemandı. Kemanın kırmızı rengini nasıl aldığını da içeren, yapılışından bugüne kaç sahibi olduğunu ve bugüne gelişini anlatıyordu.

   Evler de öyle.
   Bir deneyim yazmayı :)

   Sil
  2. le violon rouge, 1998 :)

   Sil
  3. Orijinal adını ve yapım yılını da öğrenmiş oldum :)

   Sil

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci