17 Ekim 2019 Perşembe

Ankara’nın Bezemeli Apartmanları


Ağustos ayında, Sakız Adası’nın üç yüz yıllık köyündeki üç asırlık evlerin dışını, balkon altlarını süsleyen bezemeleri görünce bolca resimlerini çekerken bu bezemelere epeyce önceleri  Ankara’da da kimi apartman dış yüzeyinde rastladığımı hatırlamıştım. Ben öğrenci iken mesela.

Çankaya ilçesindeki kimi semtlerde, Keçiören‘de böyle apartmanlar vardı. Dış bezemeleri babadan kalma zanaatleri olarak ustalar mı yapmıştı ya da ustalarından yadigar bir boyama türü olarak kalfalar mı yapmıştı bilemiyorum. Yoksa ev sahipleri bir Anadolu geleneği olduğundan mı istemişti bu bezemeleri, hiç duymadım. Belki de evin dış yüzeyine bir kez böyle bezeme yapınca bir daha boyamaya gerek duyulmuyor da olabilir. Bu da boyama derdinden kurtardığı için kimilerince  istenir bir dış görüntü olmuş olabilir.

Ama Sakız Adası’nın üç yüz yıllık köyündeki tarihi evlerde kalmış bezemeler bugün Ankara’nın en fazla elli, atmış yıllık kimi apartmanlarının halen işlenmekteki bezemeleri aslında.

Bu hafta Esenboğa yollarında idim iki gün boyunca.  O kadar gidip gelmişliğim sırasında hiç fark etmemiştim bu bezemeler ile donanmış evler olduğunu o yol üzerinde. Aydınlıkevler’den çıktıktan az sonra. Tünele girmeden epeyce önce. Bu yazki gezide  o tarihi köyü ziyaret sırasında  her yer böylesi bezemeli evlerle dolu olunca göz alışkanlığı ile gözümden kaçmadı bu sefer. Elbette serviste hareket halinde olunca  hızla geçerken telefonu çıkarıp çekmeye vaktim olmadı. Ama dönüşte hazırlıklı idim. Öyle ki ters yanda kaldığı için giderken de yan yana oturduğum sevgili Gülnur’un yanından kalkıp birbirine komşu o iki bezemeli apartmanın olduğu tarafta bir koltuğa geçtim. Bu kez yanıma fotoğraf makinesi almadığımdan elimde telefon yarım saatten fazla yol gittikten sonra  hızla geçerken ancak bu kadar  çekebildim, güneş gözüme gözüme girerken.
 
Bu başka yerlerde turistlere gösterilen bezemeli apartmanlardan ve muhtemel ki daha bakımlı olanlarından Ankara’nın başka köşelerinde de hala olduğuna eminim. O vaktinde gördüklerim eğer üstleri düz renge boyanmayıp oldukları gibi kaldı ise, hala yıkılmadılar ise, kentsel dönüşüme girmediler ise  sanırım fotoğraflarını çekmem için sabırsızlanıyorlardır.

İşte Ankara’nın bezemeli apartmanları. Bu bezemeler için karşı adalarda turlar düzenlenirken bizde kimse farkında bile değil apartmanın üstündeki onca işçilikten, emekten.
(Her hakkı saklıdır)


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 17.10.2019, 20:04

Paylaş :

13 Ekim 2019 Pazar

Boy sırası gibi


Ölçekli sıralanış.

Giysilerde bu S, M, L, XL, …..  harfleri ile anlatılıyor.

Önde küçük, arada orta boy ve geride alabildiğine büyük üç ada.


Bu yaz, 24 Ağustos günü çektiğim bu kare, fotoğraf gruplarım ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 13.10.2019

Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci