31 Ekim 2019 Perşembe


“Değer Neydi? In ve Out mu?” adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır)


Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 31.10.2019

Paylaş :

29 Ekim 2019 Salı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Dünya durdukça kutlamak dileği ve başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kadınından onbeşliğine hayatını bugünün bizleri için, bu vatan için hiçe sayan tüm kahramanlarımıza saygı ve minnetle...

(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 29.10.2019
Paylaş :

27 Ekim 2019 Pazar

Dağ başları, yalnızca dağlarda mı?

"Burası dağ başı mı?" denilirdi, olmayacak işleri yapmaya kalkanlara. Ya da yapılmaya kalkışıldığında.

O zaman, tüm metropoller, kentler dağ başı mı ki trafikte makas atamayan, geçiş üstünlüğü hep bende olsun isteyip de sol şeridi kapatamayan kimi şehir bozguncuları  arabasından fırladığı gibi saldırıp belki de canından ediyor kimi sürücüleri. Hamile eşinin yanındaki adamlara saldırdılar daha yakınlarda. Şimdi de haberlerde bir adam, tekmeler atıyor bir araca. Sürücüsüne kapıyı açmasını söylüyor. Üç kez kaçmış sürücü. Sonunda  arabasına beş kez çarpılmış o –hangi sıfat kullanılır böylelerine bulamadım- varlık tarafından. Bunları yapabilmek cesareti nereden? Kimin buna hakkı var? Nasıl önüne geçilecek giderek olağanlaşan bu hallerin?

En basitinden sıraya girmek gibi bir kavram yok oluyor. Diyelim ki oldukça geleneksel gözüktüğünden bizim adetimiz üzere başkalarının haklarına saygı göstereceğini düşündürecek tipler açıkgözlük yapmayı saygıya tercih ederken sizin hakkınızı, sıranızı çiğniyor… Yolda üste üste yürünürken yol vermek  diye bir şey bilinmiyor. Kadınların önceliği  vardır, yol verilir! Bu unutulmamalı.

Kentin kimi yerlerinde merdivenler olur. Geçitlerde mesela. Metrolarda. Merdivenlerden inenler de olur, çıkanlar da. Ama metro gelmişse çıkanlar sadece kendileri kullanma hakkına sahip bir güruhmuşçasına koskoca merdiven alanını kaplıyor ve inenler inecek yer bulamıyor. Toplumsal yaşamı zorda inceliklerde.

Kadınlara saldırılıyor, sonra saldırganlar köşe bucak kaçıyor. Doktorlar, öğretmenler, kadınlar dövüyor, öğrenciler bile sınıflarında dövülüyor. Temizlik unutuluyor. Herkese açık yerlerde el yıkamanız bile kimileyin pislikten iğrenç bir hale geliyor. Her ortamda telefon kullanılıp, her yerde ama her olmayacak yerde  telefon ile konuşulabiliyor.  Sonra o telefonlar çocukların eline veriliyor, oyalansınlar diye. “Bu nasıl hijyen anlayışı?” diyorsunuz konuşunca nasıl da temizlikten bahsedenler karşısında...

Toplumsal hayat, her alandaki kurallara en başta da trafikte  kurallara uymadan nasıl yürür? Nasıl yolunda gider?

Yolunda gidip gitmediği de dağ başlarına değil ama yollardaki her bir hale  bakılınca apaçık görülüyor zaten.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), 27.10.2019, 23:02

Paylaş :

İzleyiciler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci