14 Aralık 2019 Cumartesi

TAŞIN HASI ve YAVANI

Bencilleşip çürüyen değerler içindeki insanlar arasında bile insanlık hanesinde kalmak, başka insanların değil sadece o kalabilenlerin başarısı.

Tıpkı gerçek taşlar ile taş bilinip de gerçekte taş olmayanların farkı gibi.

Eğer sirkeye gerçekten taş olan bir taşı atarsanız sirkenin içinde olduğu gibi kalır.
Ama inciyi mesela atarsanız erir, yok olur.

Çünkü taş değil,  taşımsıdır...
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL, 14.12.2019

Paylaş :

GÜVERCİN TÜYÜ


 
Dördüncü Pazartesi sabahı, Haziran

Durağa  ilerlerken dün uzun yoldan gelmenin yorgunluğu ile adımlarımı nasıl da gönülsüzce atıyorum, Hep yanımda taşıdığım fotoğraf makinemi bile yanıma almayı unutmuşum.


Aslında fotoğraf makinem aklıma gelmezdi de… Şu, sanki kendini biblo sanırcasına hareketsiz duran güvercin karşıma çıkmasaydı. Hali, tam çekimlikti.


Aramızda hayli mesafe olsa da  hiçbir kuş kendine doğru gelen birini görünce olduğu yerde kalmaz. Uçar. Hiçbir kuş, üç dakika gibi uzun bir süre başını oynatmadan, kanadını çırpmadan, kuyruğunu kaldırıp indirmeden taş bir yontu gibi kalakalmaz olduğu yerde. Oysa  bu, öylece duruyor. Garip…


Şimdi ona çok yakınım. Yirmi, yirmi beş adımlık bir mesafedeyim güvercine. Kıpırdadı. Uçacak galiba. Yok, uçmadı. Hızlıca yürüyor. Yolun karşısına geçecek belli ki. Başı bana dönük. Kuyruğu bir  tuhaf. Kısa, seyrek… Küt.


Biri, güvercinin kuyruk tüylerinden birkaçını yolmuş, kalanların da uçlarını  kesmiş olmalı. Kuyruk niyetine kala kala birkaç telek kalmış. Böyle olunca da güvercinin boyu kısalmış, görüntüsü farklılaşmış. Kuyruğu, kanadı kesilen kuşlar uçamaz. Güvercin de uçamıyor.


Belli ki bunu yapan, güvercin meraklısı biri. Kendisini korumak için tek çaresi uçmak olan güvercinin kuyruğunu kestin madem, neden saldın bu kuşu ortaya? Karne, doğum günü hediyesi diye alınıp usanınca kapı dışına konulan köpeğinden kedisine sokağa bırakılan bunca aç hayvan arasına!


Bir an güvercini yakalamak geldi aklıma. Tutup, kuyruğu uzayana kadar bakayım derken o çoktan karşıya geçip, boyumca otların arasına gizlenip görünmez oldu.  Az da olsa içim rahatladı böylece. Servisim de geldi gelecek.


Kaptanın klimaları açıp,  çekilir hale getirdiği serviste yerime oturur oturmaz yola bakıyorum. Güvercin gözükmüyor. Aman ha, sakın ola gözükme güvercin! Orada beslenmen kolay. Saklanırsın da. Akşam, dönüşte sana rastlamayı diliyorum. O zaman birazcık misafirim olacaksın balkondaki bir kutuda. Suyun, yemin önünde olur. Ortalıkta gezinmen  pek doğru olmaz. Biliyorsun nedenlerini.

*****

Dördüncü  Salı sabahı, Haziran

Hava dünden de sıcak. Sabahın bu saatinde güneş hayli yakıcı. Ankara, Haziran’ın ortasında sararır, yeşilden boza dönüşür. Yine de ara sıra açan gülhatmiden yabani havuçlara, peygamber çiçeğinden deve dikeninin mor çiçeklerine renksizliği bozanlar var. Gözüm her sabah onlardadır; ama  bu sabah site çıkışından başlayarak yol  kenarındaki  sararmış otlarda olacak.


Otoparkın çevresini kuşatan ağaçlı, yeşil alanlı kısım bariyere doğru genişler. Düzenli sulandığından çimleri hep yeşildir. Ladinler, huş ağacı, süs çalıları ile kuytu bir köşe oluşturur dik bir meyille bayır yaparak.


Bariyeri geçip demir çitin çubukları arasından çimlere bakıyorum. Çimlerin yeşilliğini yaprağımsı gri bir şey bozmuş. Bir tüy bu. Sapı toprağa batmış sivri bir yaprak gibi dik duruyor. Çatılar hep güvercin ile dolu olduğundan sıkça rastlarım  oraya buraya rastgele düşmüş bir teleğe.  


Biraz ilerledim ki yine bir tüy. Bir tüy daha… Anlaşılan kızıl şahinler avlanacak başka şey kalmayınca güvercin avladı.


Her yer tüy bu sabah. İşte bir tane daha, diğerlerinden biraz farklı gibi sanki… Bu tüyün ucu kesik! Küt. Dümdüz. Yoksa… Yok yok, görmeseydim keşke bu tüyü!


Anladım, dünkü ürkek güvercin! Anladım! Saklandığın  otların arasından bir daha çıkamadın. Kendi başlarına beslenmeleri gereken ortalıktaki terk edilmiş onca kediden biri için ayağa gelmiş kısmet oluverdin.  Kızgınlığım, avcı doğasının gereğini yapan kediye değil. Hem bakıp besleyeceğiz diye eve aldıkları köpekleri, kedileri sokağa bırakarak her yeri terk edilmiş hayvan istilasına uğratanlara hem de kanatlarını, kuyruğunu kesip seni uçamaz hale getiren o densize.
(Her hakkı saklıdır)

 Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci),  25.06.2019

Paylaş :

12 Aralık 2019 Perşembe


Tüm kadınlara ithaftır.

Şiddet sonucu kaybettiğimiz kadınların acısı, böyle bir haberleri hiç duymamak  dileği ile.

"KA -dı- N" adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL /Acemi Demirci), 12.12.2019

Paylaş :

9 Aralık 2019 Pazartesi


“Güvercin Tüyü” adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)
09.12.2019

Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci