14 Şubat 2020 Cuma

İki anlamlı gün; 14 Şubat

İki anlamlı bugünü, 14 Şubat’ı kutlarım.

İlki herkesin bildiği gibi sevgi ile anılan gün.

Her ne kadar adı “Sevgililer Günü” olduğundan tek bir kişinin kast edildiği düşünülse de sizin için “Sevgili” olan her şey, herkes, her bir güzellik ile  mutluluk içinde geçmesini dilerim.

Bu vesile ile sevgiyi anmak öyle  yerinde ki. Çünkü sevmez olduk, insanlardan özellikle de insanın çocuk yaştakilerinden başlayarak. Ağacı, otu, çiçeği, böceği, hayvanı, doğayı sevmez olduk. Kitap sevmek, kitap okumaktır. Kitap okumaz olduk. Sanatı sevmez olduk. Edebiyatı, içinde “ah denk gelinse de şöyle afili bir söz edebilmiş olmak için kulağa çalınsa” denilen beylik sözlerin  saklandığı kapağı açılmaz kitaplarda sakladık.

Kadınlar en saygın  varlıklar olmalı iken   olmayacak şeylere maruz kalır oldu. Değerler değersizleşmekte. Değerler sevilmez olursa değersizliğin çıtası yükselir oysa.

İkinci çocukluklarındaki yaşlıları görmezden gelir olduk. Yaşlıların halini hiç anlatmayayım. Onların kimisinin  hikayelerini bilmeyenimiz yok gibi. Tüm bunlara rağmen;

Dünya Sevgililer Günü kutlu olsun.

Sizin için sevgili her neyse.  Çocuğunuzdan evcil hayvanınıza, Mehmetçik’in göğsünde sakladığı resimdeki güzel nişanlıdan kitap sevenler için kitaplarına, evsizlere, kimsesizlere kutlu olsun.

İkinci anlamı da bugün ayhı zamanda DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ.

Bir öykü yazarı olarak benim için bu diğer anlamı elbette çok başka. Ve sevgi ile anılan bir güne denk gelmesi Öykü Günü’nün  tesadüfi olmamalı.

Tüm öykü yazarlarının, okurlarının ve okumaya henüz başlamamış olsa da bir okur olmasını dilediklerimizin ÖYKÜ GÜNÜ de kutlu olsun.

O halde, bir öykücü olarak Sevgililer Günü için yazdığım bu öykümü ağacından kuşuna, edebiyatından doğasına, insanına, gölüne, nehrine, bilimine seven herkese ithaf ediyorum.

 14 Şubat Dünya Sevgililer / Öykü Günü’nde, 14 Şubat için yazılmış
“14 Şubat Gülleri” adlı çalışmama;

linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli bir iki anlamlı gün dilerim.
(Her hakkı saklıdır)
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci9, 14.02.2020

Paylaş :

13 Şubat 2020 Perşembe

Dala konmuş yağmur damlasından yıldızlar

Bir yokuşun baharda çiçekleriyle, yazın kırmızı elmalarıyla şenlendiren  körpe ağacı, kışın yaprağından, çiçeğinden, meyvesinden  yoksundur.


Belki de bu yoksunluğun farkında, hala güne dönememiş, hala gece siyahındaki sabah vakti yağmaktaki  yağmur, daldan düşmemek için çırpınan  damlaları,  dalların bahar çiçeklerine, yapraklarına, yazın meyvelerine nazire yaparmış gibiydi.


Dallara birkaç saniyeliğine tutunan damlalar, dala konmuş yıldızlara da damlacık yürekleriyle nazirede bulunuyordu. Parıl parıl.


Gün ağarmamış karanlık sabahın saat yedi otuzunda, elinden geldiğince parıltısı ile yolu ışıtmaya çalışan yağmur damlalarının kış dalında konaklama anı...

12.02.2020 tarihinde, dün, çektiğim bu karem, fotoğraf gruplarım ve blogumda.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci9, 13.02.2020

Paylaş :

12 Şubat 2020 Çarşamba

“Ayakları Birbirine Dolaşır Halde” adlı çalışmama;


linkinden ulaşılabilir.

Okuyacak olanlara keyifli anlar dilerim.
(Her hakkı saklıdır)

Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)
12.02.2020

Not: Bu kareyi 2018 yılı Mayıs başında, Urfa - Adıyaman ziyareti sırasında, Adıyaman'da  çektim.
Paylaş :

Takipçiler

En çok Okunanlar

Arsiv

Follow by Email

Toplam da

Copyright © Acemidemirci